Full Team Africa Day 9 Schedule ▷ SportsBrief.com & More Live News

  • 2022 Commonwealth Games in Birmingham reach the crucial stage, as top events take place on Saturday
  • Team African has been impressive at this year’s event, but they are hopeful for more medals
  • With a total of 22 medals so far, Team South Africa leads the continent as Team Nigeria follows with 16 medals

The 2022 Commonwealth Games schedule will see quite a number of African athletes feature on Saturday.

African athletes have set Birmingham alight and the continent is hoping to get more medals before the end of the Games.

South Africa, who have 22 medals, are currently top on the overall medals table for Africa, while Nigeria are second with 16 medals.

Commonwealth Games, Day 9, Team Africa
2022 Commonwealth Games Day 9 fixtures.
Photo: Alex Livesey
Source: Getty Images

SATURDAY, 6 AUGUST – All times CAT

Exciting feature: Check out news exactly for YOU ➡️ find “Recommended for you” block and enjoy!

Read also

2022 Commonwealth Games Athletics: Full Team Africa Day 7 schedule

11:17 Esther Isa (NGR), Rose Yeboah (GHA), Abigail Kwarteng (GHA), Temitope Adeshina (NGR) Women’s High Jump Final

11:20 Eucharia Iyiazi (NGR), Ugochi Alam (NGR) Women’s Shot Put F55-57 Final

11:30 Emily Ngii (KEN) Women’s 10 000m Walk Final

12:48 Tshepang Makhethe, Alan Cuming (RSA) Men’s Hammer Throw Final

12:50 Conseslus Kipruto (KEN), Abraham Kibiwot (KEN) Amos Serem (KEN) Men’s 3 000m Steeplechase Final

13:27 Nigeria, Ghana Women’s 4 x100m Relay Round 1 Heat 2

13:57 Nigeria, Ghana, The Gambia, Kenya Men’s 4x100m Relay Round 1 Heat 2

14:10 Timothy Cheruiyot (KEN), Abel Kipsang (KEN), Ryan Mphahlele (RSA) Men’s 1 500m Final

AFTERNOON SESSION (18:30 – 21:45)

20:00 Oyesade Olatoye (NGR) Women’s Hammer Throw Final

20:00 Men’s Pole Vault Final

20:30 Zeney van der Walt (RSA) Women’s 400m Hurdles Final

20:45 Mary Moora (KEN), Halimah Nakaayi (UGA Women’s 800m Final

21:10 Jacob Kiplimo (UGA), Nicholas Kimeli (KEN), Jacob Krop (KEN), Cornelius Kemboi (KEN), Yves Nimubona (RWA), Daniel Paulus (NAM), Josephat Gisemo (TAN), Tabello Ramakongoana (LES), Faraja Damasi (TAN), William Amponsah (GHA) 5 000m Final

Read also

2022 Commonwealth Games Athletics: Full Team Africa Day 7 schedule

21:45 Ezekiel Nataniel, (NGR), Wiseman Mukhobe (KEN), William Mutunga (KEN), Ned Azemia (SEY) Men’s 400m Hurdles Final

22:18 Udodi Onwuzurike (NGR), Joseph Amoah (GHA), Emmanuel Eseme (CMR), Sibusiso Matsenjwa (SWZ) Men’s 200m Final

22:44 Christine Mboma (NAM), Favour Ofili (NGR), Gina Bass (GAM) Women’s 200m Final

AQUATICS (Diving)

11:05 Women’s 1m Springboard Preliminary

12:46 Women’s Synchronised 3m Springboard Final

19:05 Men’s 3m Springboard Final

20:34 Women’s Synchronised 10m Platform Final

BADMINTON

Men’s Singles Quarterfinals

18:30 Julien Paul (MRI) v Lakshaya Sen (IND)

Men’s Doubles Quarterfinals

Chia/Soh (MAS) v Kasirye/Wanagaliya (UGA)

Women’s Doubles Quarterfinals

Kobugabe/Mohamed Rafi (UGA) v Birch/Smith (ENG)

BEACH VOLLEYBALL (16:00 – 18:00)

Men’s Semifinal

16:00 Venuste/Olivier (RWA) v McHugh/Burnett (AUS)

BOXING

Women Over 45-48kg (Minimumweight) Semifinal

11:45 Lethabo Modukanele (BOT) v Demie-Jade Resztan (ENG)

Men’s Over 48kg-51kg (Flyweight) Semifinal

12:00 Patrick Chinyemba (ZAM) v Amit (IND)

Women’s Over 66-70kg Light Middleweight) Semifinal

12:30 Alcinda Panguane (MOZ) v Kaye Scott (AUS)

Read also

Borussia Dortmund: Get to know the second most successful club in Germany aiming to recapture Bundesliga title

Men’s Over 71kg-75kg (Middleweight) Semifinal

13:15 Callum Peters (AUS) v Simnikiwe Bongo (RSA)

Men’s Over 75kg-80kg (Light Heavyweight) Semifinal

13:30 Sean Lazzerini (SCO) v Yusuf Changalawe (TAN)

Women Over 48kg-50kg (Light Flyweight) Semifinal

15:30 Carly McNeil (NIR) v Teddy Nakimuli (UGA)

Men Over 51kg-54kg (Bantamweight) Semifinal

16:15 Abraham Mensah (GHA) v Owain Harris-Allan (WAL)

Women Over 57kg-60kg (Lightweight) Semifinal

16:45 Sarah Broadhurst (NIR) v Cynthia Ogunsemilore (NGR)

Men Over 60kg-63.5kg (Light Welterweight) Semifinal

17:15 Louis Colin (MRI) v Abdul Omar (GHA)

Men Over 67kg-71kg (Light middleweight) Semifinal

17:45 Kassim Mbundwike (TAN) v Tiago Muxanga (MOZ)

Men Over 54kg-57kg (Featherweight) Semifinal

20:00 Joseph Commey (GHA) v TBD

Women Over 54kg-57kg (Featherweight) Semifinals

20:30 Phiwokuhle Mnguni (RSA) v Michaela Walsh (WAL)

20:45 Elizabeth Oshoba (NGR) v Tina Rahimi (AUS)

Men Over 63.5kg-67kg (Welterweight) Semifinal

21:15 Rohit Tokas (IND) v Stephen Zimba (ZAM)

Women Over 70kg-75kg (Middleweight)

21:30 Rady Gramane (MOZ) v Jacinta Umunnakwe (NGR)

Read also

2022 Commonwealth Games: Full Team Africa Day 6 schedule

Men Over 92kg (Super Heavyweight)

22:00 Sagar Sagar (IND) v Ifeanyi Onyekwere (NGR)

CRICKET

T 20 Semifinals

12:00 England v India

19:00 Australia v New Zealand

HOCKEY

Men’s Classification 9-10

10:00 Scotland v Ghana

Semifinals

19:00 India v South Africa

21:15 Australia v England

LAWN BOWLS (09:30 – 16:15)

09:30 Australia v England Women’s Pairs Gold Medal match

09:30 Malaysia v England Women Pairs Bronze Medal match

13:00 Men’s Fours Gold Medal match

13:00 Men’s Fours Bronze Medal match

13:00 Men’s Singles Semifinals

NETBALL

Semifinals

10:00 Jamaica v New Zealand

15:30 England v Australia

SQUASH

Women’s Doubles Plate Quarterfinals

20:30 Patsima/Katse (BOT) v Watts/Palmer (NZL)

TABLE TENNIS

Men’s Singles Quarterfinals

12:11 Quadri Aruna (NGR) v Paul Drinkhall (ENG)

Women’s Dubbles Round of 16

10:30 Batra/Chitale (IND) v Hosenally/Jalim (MRI)

10:30 Bello/Edem (NGR) v Edwards/Kalam (RSA)

Women’s Singles Classes 6-10 Bronze Medal match

17:45 Felicity Pickard v Faith Obazuaye (NGR)

Read also

2022 Commonwealth Games athletics: Full Team Africa Day 6 schedule

Men’s Singles Classes 3-5 Bonze Medal match

19:15 Raj Alagar v Isau Ogunkunle (NGR)

Men’s Singles Classes 3-5 Gold Medal match

20:00 Nasiru Sule (NGR) v Jack Hunter-Spivey (ENG)

Women’s Singles Classes 3-5 Gold Medal match

21:30 Bharina Patel (IND) v Ifechukwude Ikpeoyi (NGR)

WRESTLING

MORNING SESSION (11:30 continuous)

Women Freestyle 53kg Nordic System

Mercy Adekouoroye (NGR) v Chamodya Maduravalage Don (SRI)

Men’s Freestyle 74kg 1/8 Final

Naveen Naveen (IND) v Ogbonna John (NGR)

Jacob Ntuyo (UGA) v Mohamed Sesay (SLE)

Women’s Freestyle 53kg Nordic System

Mercy Adekouoroye (NGR) v Vinesh Phogat (IND)

Women’s Freestyle Quarterfinals

Marie Vilburn (MRI) v Georgina Nelthorpe (ENG)

Women’s Freestyle 50kg Nordic Group A

Christelle Letchidjio (SCO) v Rebecca Muambo (CMR)

Women’s Freestyle 50kg Nordic Group B

Madison Parks (CAN) v Miesinnei Genesis (NGR)

Men’s Freestyle 74kg 1/8 Final

Arno van Zyl (RSA) v Curtis Dodge (WAL)

Cole Hawkins (NZL) v Mathayo Mahabila (KEN)

Women’s Freestyle 76kg Quarterfinals

Read also

Bayern Munich: Get to know Germany’s most successful team bidding to win an 11th consecutive Bundesliga title

Hanah Reuben (NGR) v Madusu Koroma (SLE)

Men’s Freestyle 57kg Quarterfinals

Ebikewenimo Welson (NGR) v Tanki Tau (RSA)

TBD v Romio Goliath (NAM)

Men’s Freestyle 97kg Quarterfinals

Thomas Barns (AUS) v Nicolaas de Lange (RSA)

Women’s 53kg Nordic System

Mercy Adekouoroye (NGR) v Samantha Stewart (CAN)

Source: Sports Brief News

Credit Goes To News Website – This Original Content Owner News Website . This Is Not My Content So If You Want To Read Original Content You Can Follow Below Links

Get Original Links Here🡽

Scroll to Top